Правилникъ на постоянния комитетъ за стопански туризъмъ.
Одобренъ съ постановление на Министерския съветъ № 4 отъ 22 септемврий 1932 г. и обнародванъ въ „Държавенъ вестникъ“ бр. 161 отъ 17 октомврий 1932 г.
§ 1. Постоянниятъ комитетъ за стопански туризъмъ има за цель:
а) да насърдчава туризъма въ България;
б) да работи за привличане посетители, курортисти, туристи и лѣтовници въ страната;
в) да действува за създаване по-добри условия за тѣхното пребиваване и пѫтуване въ и презъ България; и
г) да се грижи за координиране дейностъта въ това направление на общественитѣ учреждения, на организациитѣ и частнитѣ лица.
§ 2. За постигане тази цель комитетътъ си служи съ следнитѣ срѣдства:
а) проучва всички въпроси въ връзка съ засилване посещенията и пѫтуванията изъ България;
б) събира сведения направо и чрезъ съответнитѣ власти за посещаването на българскитѣ курорти и лѣтовища отъ българи и чужденци и за броя на чужденцитѣ, които ежегодно посещаватъ България;
в) самъ взима инициативи, които привежда въ изпълнение, действува за изпълняване решенията и препорѫкитѣ на комисията упомената въ точка ж на настоящия параграфъ, или изпълнява тѣзи, които самъ може да изпълни;
г) грижи се за развитието на пропагандата за България, като страна на туризъмъ, лѣтовища, минерални бани, морски курорти, природни красоти, забележителности и исторически ценности;
д) издава пропаганденъ материалъ: плакати, пѫтеводители на български и чужди езици, проспекти и пр. за планинитѣ, градоветѣ, забележителноститѣ, лѣтовищата, минералнитѣ и морски бани; указатели за хотелитѣ и ресторантитѣ: следи сѫщо за издавания пропаганденъ материалъ отъ учреждения, организации и частни лица;
е) работи за подобрение на хотелиерството и гостилничарството въ страната:
1) чрезъ организиране на хотелиери и гостилничари;
2) чрезъ издаване упѫтвания за въвеждане необходимия комфортъ и нуждната чистота въ хотелитѣ и ресторантитѣ;
3) чрезъ организиране курсове по келнерство и хотелиерство,
4) чрезъ даване специални значки на предварително одобренитѣ хотели и ресторанти въ страната, които отговарятъ най-малко на минималнитѣ типови условия за комфортъ и чистота и установени отъ комитета като такива, които могатъ да бѫдатъ препорѫчани; формитѣ и вида на значкитѣ се опредѣлятъ отъ комитета;
5) чрезъ издаване специални указатели, които да се разпространяватъ въ чужбина и у насъ за препорѫчване на одобренитѣ отъ комитета хотели, пансиони, ресторанти и др.
Забележка. Никой хотелиеръ или гостилничарь не може самоволно да постави на заведението си значка, давана съгласно този правилникъ или подобенъ на него.
На нарушителитѣ на тази разпоредба се съставя актъ отъ полицейскитѣ власти и тѣ се наказватъ съгласно чл. 475 отъ н. з., като поставения знакъ се отнема. По искане на постоянния комитетъ дадения отъ него знакъ се отнема отъ декласиранитѣ хотели и ресторанти. За тази цель се прави нареждане до мѣстната полицейска власть, която изпраща отнетия знакъ на постоянния комитетъ.
ж) грижи се за свикване на комисията по привличане на посетители, курортисти и създаване по-добри условия за тѣхното пребиваване и пѫтуване въ и презъ България на редовни и извънредни заседания; изработва дневния редъ за заседанието на комисията и подготвя материалитѣ по опредѣленитѣ въ дневния редъ въпроси;
з) поддържа връзка съ чуждитѣ официални служби за туризъмъ, пѫтнишкитѣ бюра, туристическитѣ агенции и пр.;
и) действува предъ надлежнитѣ власти за създаване на мѣроприятия, които биха допринесли за развоя на туризма, посещаването на нашитѣ курорти и лѣтуванията въ страната.
§ 3. Постоянниятъ комитетъ има следния съставъ: по единъ представитель на Главната дирекция на желѣзницитѣ и пристанищата, на Министерството на външнитѣ работи и изповѣданията, на Министерството на търговията, промишленостьта и труда, на Главната дирекция на народното здраве, на Българския автомобиленъ и турингъ клубъ и на центр. настоятелство на Българския туристически съюзъ.
Забележка. Съответнитѣ министерства, главнитѣ дирекции и организации посочватъ поименно своитѣ представители и тѣхнитѣ замѣстници въ постоянния комитетъ.
§ 4. Постоянниятъ комитетъ се свиква най-малко веднажъ месечно на заседание. При нужда, за освѣтление на специални въпроси, постоянниятъ комитетъ може да поканва на своитѣ заседания представители на други учреждения и организации, заинтересовани отъ развитието на стопанския туризъмъ, както и частни лица, сведущи по въпроситѣ, които се разглеждатъ.
§ 5. За осѫществяване на своитѣ задачи, постоянниятъ комитетъ, когато се нуждае иска съдействието и помощьта, освенъ на представенитѣ учреждения и организации, и на други обществени учреждения и заинтересовани организации.
§ 6. Съ рѫководене на текущата канцеларска работа на комитета и поддържане постоянна връзка съ всички учреждения и организации въ България и въ чужбина, занимаващи се съ стопански туризъмъ, както и на заинтересовани отъ развоя на стопанския туризъмъ въ България, се натоварва представителя на Главната дирекция на българскитѣ държавни желѣзници и пристанища. Последната отпуща необходимия помощенъ персоналъ и помѣщение.
§ 7. Настоящиятъ правилникъ влиза въ сила следъ одобрението му отъ Министерския съветъ и публикуването му въ „Държавенъ вестникъ“.